Czarter łodzi motorowych – poradnik dla początkujących

Czarterowanie łodzi motorowej to popularna forma spędzania wolnego czasu nad Bałtykiem, Morzem Śródziemnym i w wielu innych miejscach. Niestety jednak, sporo tego typu usług jest słabych jakościowo, dlatego – zwłaszcza gdy nie mamy w tej materii doświadczenia – warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed skorzystaniem z oferty.

Pierwszym i najbardziej podstawowym błędem początkujących jest wybieranie firmy czarterowej wyłącznie w oparciu o cenę. Owszem, koszty są ważne, ale lepiej zapłacić więcej i mieć do dyspozycji serwis, bo dzięki temu – np. w przypadku awarii silnika – nie będziemy zmuszeni do zatrzymania się na środku trasy, przerwania rejsu itd. Decydując się na pierwszy czarter łodzi motorowych, powinniśmy przyjrzeć się też następującym parametrom: wielkość łodzi, jej wyposażenie, rodzaj, dostosowanie do doświadczenia załogi, głębokość zanurzenia, przystosowanie do konkretnej pory roku. Uwzględniając te kryteria, unikniemy wypożyczenia czegoś, co będzie nam sprawiać problemy (a te – zwłaszcza na długich rejsach – są zdecydowanie niepożądane).

Nasuwa się jeszcze kilka pytań: Od czego zależy, ile dany czarter łodzi motorowych będzie kosztował? Otóż głównym czynnikiem wpływającym na cenę jest okres czarterowania – najdrożej jest w wakacje, a najtaniej na wiosnę i na jesień. Kolejne pytanie: Czy łódź należy wyczyścić? Zazwyczaj tak, choć są firmy czarterowe, które robią to samodzielnie. Upewnijmy się więc, czy w naszym przypadku zachodzi taka konieczność, czy też nie. Po trzecie – czy kaucja dla firmy czarterowej to coś normalnego? Tak, i to zarówno w Polsce, jak i za granicą.