Jakiś czas temu pisałam Wam o typach toksycznych rodziców [poczytacie o tym ], dziś idąc dalej za Susan Forward, nakreślę Wam o dzieciach toksycznych rodziców po to, aby później napisać co można zrobić, by się z tym uporać.

Funckjonowanie

Dorosłe życie dzieci z rodzin toksycznych jest bardzo trudne. Wierzą oni podświadomie w mit naprawienia przeszłości – odtwarzają rodzinne konflikty z innymi, bo mają nadzieję, że tym razem je wygrają. W dorosłości kochankowie, przełożeni, przyjaciele oraz obcy stają się substytutami rodziców.

Na pewno każdy z Was słyszał o tym, że bardzo często córka alkoholika w dorosłym życiu również wiąże się z alkoholikiem. Dlaczego? „Przymus powtórzeń jest silniejszy niż obietnica złożona w sobie”. Często nawet, gdy kobieta przysięga: „nigdy nie pokocham pijaka”, powtarza błędy swojej matki, gdyż nie potrafi żyć inaczej, aniżeli w takiej relacji jak wcześniej z ojcem.

Dzieci toksycznych rodziców mogą wcielać się w rolę bohaterów rodzinnych, być złotymi dziećmi. W dorosłości czasem starają się być perfekcyjni i superadekwatni – rekompensują sobie w ten sposób brak adekwatności u rodziców. Opuszczają dom rodzinny niekiedy tylko fizycznie. Nieustannie tkwią w zależnościach z rodzicami, wyrażających się w uleganiu lub buntowaniu.

Wybaczenie

Wybaczenie toksycznym rodzicom jest szalenie ciężkie. Jest odrzuceniem potrzeby zemsty i uwolnieniem winnego od odpowiedzialności; hamuje uwalnianie się „złych emocji”. Nie trzeba jednak koniecznie przebaczać. Susan Forward wspaniale zwraca się do czytelnika: „nie jesteś odpowiedzialny za to, co zrobiono Ci jak byłeś bezbronnym dzieckiem. Jesteś odpowiedzialny teraz za podjęcie pewnych konstruktywnych kroków rozliczających Cię z przeszłością!”

Masz przeszłość, jaką masz, nie zmienisz jej. Ażeby uporać się z toksycznymi rodzicami, najpierw trzeba zrozumieć jakie ma się prawa.

Masz prawo do tego, by:

Stać się niezależnym od rodziców
Patrzeć na tą relację z nadzieją
Zmienić poglądy o własnym dzieciństwie
Uświadomić sobie związek między dzieciństwem i dorosłością
Zebrać odwagę o wyrażaniu uczuć wobec rodziców
Konfrontować się z rodzicami
Znaleźć źródło pomocy uzdrowienia wewnętrznego dziecka
Odnowić moc dorosłości

Jeśli Twoi rodzice dali Ci nieźle popalić z powodu swojej toksyczności, zastanów się nad tym czy sam(a) sobie dajesz prawo do tego wszystkiego, co jest powyżej wymienione. Jeśli nie, to zadaj pytanie „dlaczego?”