Bardzo martwimy się o bliską osobę. Cały czas widzimy ją smutną i przygnębioną. Podejrzewamy u niej depresję, ale tak na dobrą sprawę – skąd możemy na pewno wiedzieć, że ją ma? Czy powinniśmy przymuszać do badań czy też nie mamy takiego prawa? W naszej głowie pojawia się dużo dylematów.
Jak pomóc osobie z depresją?

Powiedz bliskiemu, że chcesz, by poszedł do lekarza – możesz nakłaniać do wizyty u lekarza, gdy Twój bliski pluje krwią, tak samo jak czujesz, że ma depresję. U niektórych działa motywacja zewnętrzna, więc możesz powiedzieć: „lecz się dla mnie” i liczyć na to, że zadziała tzw. Efekt Titelitury polegający na poczuciu ulgi na skutek diagnozy – wówczas łatwiej znosić coś jak wiemy co to jest.
Poznaj powód dlaczego Twój bliski nie chce się udać do lekarza
Czy uważa się za beznadziejny przypadek?
Czy obawia się, że narazi karierę zawodową?
Czy nie ma czasu?
Czy to brak zaufania do terapeutów?
Czy myśli, ze obawy same znikną?
Wynotuj jego objawy fizyczne, bo za nimi może kryć się depresja
Daj do przeczytania tekst o leczeniu depresji, terapii
Zaproponuj znalezienie informacji o depresji w internecie – wpisz depresja leczenie nazwa miejscowości lub wejdź na poniższe strony: http://psychoterapia.net.pl/depresja-test.php
http://www.psychologia.net.pl/testy.php?test=depresja
http://depresja.org/
http://www.psychiatria.org.pl/
http://www.wotptp.waw.pl/
Nie bądź zbyt mocno zaangażowany – tak jak zarażasz się grypą, tak uczuciami depresyjnymi (choć nie zachorujesz), najpierw załóż maskę tlenową i zadbaj o własną higienę psychiczną.
Skup się na rzeczach które możesz zmienić – czasem prawda bywa okrutna – jeśli ktoś nie chce pomocy, na siłę mu się czasem nie pomoże.
Akceptuj swoje uczucia np. złość na osobę chorą, przebacz swoje błędy względem niej.
Nie licz na zrozumienie innych – nie każdy wie co to jest depresja, a tym bardziej nie ma pojęcia jak wspierać bliskich osoby chorej, jeśli masz taką możliwość – przekazuj rzetelną wiedzę innym osobom, choćby po to, by obalić stereotypy.
Zaproponuj pomoc w wierze w Boga – Ci, którzy wierzą modlą się o wyzdrowienie i to też im pomaga.

Nie ma złotego poradnika. Ja wypisałam dla Was drugą część porad, którą zaproponował pracujący z osobami z depresją psychiatra. Mam nadzieję, że skorzystacie z nich nie tylko w pomocy osobie z tą chorobą, lecz także w innych dziedzinach. Do mnie osobiście przemawia hasło z maską tlenową. A Wy, jakie macie zdanie? 🙂