Na północy Norwegii leży archipelag Lofotów i ciągnie się około 120 kilometrów. Archipelag wygląda jak ściana wyszczerbionych szczytów, które wyrastają wprost z krystalicznie czystego morza. Cały archipelag składa się z pięciu większych i wielu malutkich wysp. Te duże wyspy są ze sobą połączone zarówno drogą (E10) jak i tunelem pod lustrem wody.
Archipelag Lofotów leży poza kołem podbiegunowym, ale dzięki ciepłemu prądowi morskiemu Golfsztromowi, temperatura powietrza w okresie letnim dochodzi nawet do 24 stopni Celsjusza.
Miejscowość Svolvaer jest głównym węzłem komunikacyjnym, z kolei na zachodnim brzegu wyspy Flakstadoya umiejscowione są piękne piaszczyste plaże. Kolejna miejscowość w Lofotach to Nusfjord, w którym znajdują się zabytkowe, dziewiętnastowieczne domy rybackie, budowane na palach. Rybackie chaty są w kolorze czerwonym i cały ten obszar z rybackimi domami wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Poszczególne wyspy są także połączone mostami, a za niektóre odcinki dróg i autostrad trzeba płacić (prawie wszędzie można płacić kartą kredytową).