Narty gigantowe? A może slalomowe? Które wybrać?

Kupno nart to poważna inwestycja – zależy od niej nie tylko nasza satysfakcja na stoku, ale także zdrowie. W końcu źle dobrane zwiększają ryzyko kontuzji. Warto wiedzieć więc, na co zwracać szczególną uwagę, zanim nabędziemy konkretny zestaw.

Pierwszym i najważniejszym krokiem powinna być właściwa ocena swoich umiejętności. Domorośli narciarze mają tendencję do ich przeceniania i wybierania nart zbyt zaawansowanych. Po drugie – przy wyborze nart należy uwzględnić:
– naszą wagę;
– wzrost;
– cel inwestycji (rekreacyjny? A może bardziej profesjonalny?).

Uwaga: jeżeli w sklepie z nartami nie zostaniemy zapytani o powyższe kwestie, warto zastanowić się, czy aby na pewno trafiliśmy do profesjonalistów. Są to bowiem absolutne podstawy, bez których nie da się dobrać odpowiedniego modelu nart.

Następnie należy określić typ nart. Wyróżniamy np. narty typu Easycarver, narty typu Race (dzielące się na narty gigantowe i slalomowe), narty typu Freeride – każde z nich przystosowane do konkretnego typu jazdy, wymagające określonych umiejętności narciarskich itd. Warto więc wcześniej o tym trochę poczytać.

Poza tym należy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry nart, tj. na:
– ich rozmiar;
– odporność na uszkodzenia;
– elastyczność.

Jeszcze raz jednak: nieważne, czy interesują nas narty gigantowe, Freeride, czy jakiekolwiek inne, najważniejsza jest właściwa ocena swoich umiejętności. Bez tego bardzo łatwo o błąd, który może zakończyć się naprawdę poważnie – włącznie z kontuzją wykluczającą nas z narciarstwa na całe życie.