Jak wybrać pierwsze narty?

Salomon, Atomic, Head, Nordica – choć to najsłynniejsi producenci nart na świecie, niedoświadczonym narciarzom nazwy te niewiele mówią. Zanim zdecydujemy się więc na pierwsze narty w życiu, warto znaleźć kogoś, kto pomoże nam w tym wyborze, a także uzupełni braki w podstawowej wiedzy. Ani bowiem marka, ani poszczególne parametry nie są tutaj obojętne, a nieumiejętny wybór może mieć poważne konsekwencje – z kontuzją włącznie.

Jednym z kryteriów doboru nart są nasze umiejętności, ale że mówimy tu o osobach niedoświadczonych, wiadomym jest, że należy wybrać narty dla początkujących. Po drugie – bez względu na to, czy bardziej spodobają nam się narty Salomon, Atomica, Heada czy może jakiegoś innego producenta – należy je wybrać adekwatnie do naszej wagi i wzrostu. Tutaj nieodzownym elementem będzie wspomniany doradca, ale spokojnie – jeśli takiego nie znaleźliśmy, w profesjonalnych sklepach dowiemy się, które narty będą dla nas najlepsze (pamiętajmy tylko, żeby wcześniej się zważyć i zmierzyć). Uwaga: wielu początkujących uważa, że ma talent, i chce wybrać model bardziej zaawansowany. To błąd, ponieważ wówczas zwiększa się ryzyko nabywania złych nawyków na stoku, mogących skutkować we wspomniane kontuzje.

Na początek najlepiej wybrać narty typu Easycarver – nie wymagają zaawansowanej techniki jazdy, skręty w nich są proste, nie ważą zbyt dużo i nie pozwalają na zbytni (niewskazany dla początkujących) rozpęd. Jeszcze raz jednak: bez względu na to, czy interesują nas narty Salomon, Atomica czy innego producenta, zawsze muszą być one dobrane indywidualnie – to jest najważniejsze!