Wraz z rozpoczęciem lata, Sopot staje się turystyczną stolicą Polski. Przybywają do niego podróżnicy z Polski oraz zza granicy.

Kurort ten położony jest nad samym morzem Bałtyckim i należy do wielkiej aglomeracji Trójmiejskiej. Zlokalizowany jest miedzy Gdańskiem, a Gdynią.

Trzeba wiedzieć, że miejscowość ta słynie nie tylko z imprez i wydarzeń kulturalnych, które odbywają się tu prawie bez przerwy, ale także z wielu zabytków zachowanych w stanie niemalże idealnym. Do jednych z nich należy Kościół Zbawiciela, ulokowany przy ulicy Kościuszki. Jest to zabytek utrzymany w stylu neobarokowym z elementami secesji, którego architektem był Adolfa Bielefeldta. Powstał on w latach 1913-1919. Historia Sopotu sięga aż VII wieku, dowodem tego są resztki Grodziska położone przy ulicy Haffnera. Tam też znajduje się Skansen Archeologiczny Grodzisko. Ponadto, na terenie tego miasta znajdują się liczne pomniki. Jednym z najsłynniejszych jest pomnik Jana Haffnera. Dzięki jego wstawiennictwu w Sopocie powstały kąpieliska morskie. Pomnik jest ulokowany w Parku Północny.

Władze miasta przyczyniły się do utrzymania zabytkowego tonu Sopotu. Stało się tak dzięki rewitalizacji i renowacji budynków wzdłuż słynnej ulicy Bohaterów Monte Casino. Znajdują się w nich restauracje, kawiarnie, ale także liczne, wysokiej klasy apartamenty Sopot. Budynki te w przeszłości, to jest w latach 1897 – 1945, pełniły funkcje hotelów. Miedzy innymi był tam Werminghoff Hotel, Metropol Hotel, oraz tak zwany Dwór Carski – Kaiserhof.