Zakopane to bardzo popularny ośrodek wypoczynkowy a baza noclegowa w tym miejscu jest dobrze rozwinięta. Wszyscy turyści mogą znaleźć w Zakopanem kwatery na miarę swoich potrzeb i możliwości finansowych. Bez trudu można tu odnaleźć oferty tanich noclegów, jednak należy ich szukać poza ścisłym centrum miasta. Okolice Krupówek słyną bowiem z wysokich cen, ponieważ tu skupia się życie towarzyskie i rozrywkowe.

Na stronach internetowych poświęconych turystyce zakopiańskiej zamieszczone zostały informacje dotyczące noclegów w mieście i jego okolicach. Znajdują się tam cenniki oraz szczegółowe wiadomości na temat wyposażenia kwater. Najmniej kosztuje wynajęcie pokoju w małych prywatnych pensjonatach, najwięcej zaś w luksusowych willach, hotelach i apartamentach. Tanie kwatery w Zakopanem to najczęściej pokoje o niższym standardzie lub położone w sporej odległości od centrum.

Standard tańszych kwater wcale nie odbiega znacznie od tych bardziej kosztownych. Poza tym dla turystów, którzy przybywają do Zakopanego, najbardziej liczy się nie to, w jakich warunkach będą mieszkać, lecz cel, dla którego tam przyjechali. I czy to będą kwatery w centrum Zakopanego czy nie jest sprawą drugorzędną. Wziąwszy pod uwagę fakt, iż podczas urlopu w górach większość czasu spędza się na szlakach turystycznych a w pensjonacie jedynie się wypoczywa, luksusowe wnętrza nie grają większej roli.

Ważne jest przecież, aby się dobrze wyspać i wypocząć przed kolejnym dniem aktywnego wypoczynku. W lecie można się pokusić o rozstawienie namiotu na wyznaczonych do tego polach. Trzeba się jednak liczyć z tym, że pogoda w górach jest zmienna i nawet jeśli w ciągu dnia temperatura jest wysoka, w nocy już wcale nie musi być ciepło.

Nocleg na polu namiotowym to chyba najtańsza z możliwości wypoczynku w Zakopanem, lecz wiążą się z nią pewne niedogodności. Nie ma się bezpośredniego dostępu do sanitariatów, co może okazać się uciążliwe. Tym jednak, którym niestraszne są podobne „przygody”, taka możliwość wyda się atrakcyjna i godna przemyślenia. Warto także szukać miejsc w nowo powstałych ośrodkach, które w celu przyciągnięcia klientów w początkowym okresie swej działalności obniżają ceny za wynajem.