Czym właściwie jest zumba?
Zumba absolutnie nie jest takim zupełnie standardowym sportem, przypominającym bieganie, jazdę na rowerze czy dźwiganie ciężarów. Bliżej jej do tańca. Łączy ona w sobie zresztą jego poszczególne elementy, ponieważ na układy zumby składają się klasyczne ruchy inspirowane właśnie popularnymi tańcami (chociażby tymi latynoamerykańskimi). Trenowanie zumby działa pozytywnie zarówno na całe ciało, jak i na cały umysł. Zajęcia są ciekawe, bo cechują się szerokim zróżnicowaniem. Nie mają nic wspólnego ani z rutyną, ani z nudą.

Zumbę wymyślono w Kolumbii, więc to właśnie w tych stronach świata początkowo zaczęła się ona popularyzować. W pewnym momencie większość mieszkańców Ameryki Południowej zdawała już sobie sprawę z istnienia tej formy aktywności. Powoli przenoszono ją również do innych krajów. Mniej więcej kilka lat temu spopularyzowano ją w naszym kraju, czyli w Polsce. Zajęcia zumby początkowo odbywały się głównie w szkołach tańca, jednakże dziś są one częścią oferty nawet siłowni czy ogólnorozwojowych klubów fitness.

Na pierwszy rzut oka zumbę można skojarzyć z aerobikiem. Różni się ona od niego tym, że jest znacznie ciekawsza. Nie polega na bezmyślnym wymachiwaniu rękami i tuptaniem nóżką. Układy zumby nierzadko są tak skomplikowane, że grupy uczą się nimi całymi tygodniami, by ostatecznie móc je dokładnie i prawidłowo wykonać. Zumba sama w sobie zachęca ciało do ruchu, ponieważ pobudza je do pracy z pomocą rytmicznej i dynamicznej muzyki. Słysząc ją, każdy automatycznie nabiera ochoty do tańców i rozładowywania kumulującej się w nim energii.