Często marginalizowaną podczas ćwiczeń grupą mięśni są mięśni grzbietu, tymczasem odgrywają one szereg istotnych funkcji niezbędnych dla utrzymywani właściwej postawy ciała, funkcjonowania układu oddechowego, czy sprawnej obręczy barkowej i związanego z nią ruchu kończyn górnych.
Ogólny podział mięśni grzbietu na grupy, to mięśnie powierzchowne grzbietu oraz mięśnie głębokie grzbietu. Wśród mięśni powierzchownych wyróżniamy m.in grupę mięśni kolcowo-ramiennych, a wśród nich mięśnie czworoboczne, znane również jako mięśnie kapturowe, stołowe lub po prostu „kaptur”. Nazwa ta nie jest przypadkowa, bowiem połączenie prawego i lewego mięśnia daje trapezową strukturę przypominającą kaptur mnicha.
Na szeroką funkcję tego płaskiego mięśnia wpływa rozmaitość miejsc jego przyczepu oraz jego rozległość. Wspomaganie ruchów kończyn górnych, głowy, utrzymywanie właściwej postury.
Nadmierne napięcie tego mięśnia jest wyznacznikiem przeżywanego stresu i jest to ciekawostka, ponieważ przyjmuje się, że wynika to z faktu, że jako jedyny mięsień grzbietu unerwiony jest przez jeden z nerwów czaszkowych podobnie jak mięśnie twarzy. To prawdopodobnie jest przyczyną relaksu naszego umysłu podczas masażu wykonywanego na tej okolicy. Niestety działa to również w drugą stronę – wielogodzinna praca siedząca powoduje napięcie tego mięśnia, tym samym wpływa negatywnie na nasze samopoczucie.